Realme Narzo 20 Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Realme Narzo 20 and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Realme Narzo 20 is the latest smartphone of Realme Narzo 20. To know about Realme Narzo 20 Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Realme Narzo 20 |
| Brand | Realme |
| Release in BD | 28 September, 2020 |
| BD Availability | Available |
| Official Price | ৳13,990 (4GB+64GB) |
| Unofficial Price | ৳12,200 (4GB+64 GB) |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | No |
| Colors | Glory Silver, Victory Blue |
Display |
|
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 (12nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) Autofocus |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 8 MP |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Realme |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Realme Narzo 20 Price & Launch in Bangladesh
| Name | Realme Narzo 20 |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | 28 September 2020 |
| Price | 13,990 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Realme Narzo 20 Price In Bangladesh
The Latest Realme Narzo 20 Price in Bangladesh is available In BDT. 13,990. Realme Narzo 20 was launched in the country on 28 September 2020 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+64GB) and is also available in Glory Silver, and Victory Blue color Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Realme Narzo 20 Short Description
Display: The Realme Narzo 20 comes with a 6.5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x 1600 pixels and a pixel density of ~ 270 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass 3.
Camera: The Realme Narzo 20 comes with a triple rear camera setup, having 48MP + 8MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 1080p and 30fps. It has an LED flash and laser autofocus primary camera. It also comes with a 8MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Realme Narzo 20 is powered by MediaTek Helio G85 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2.0GHz. Its GPU is Mali-G52 MC2.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 64GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB via a microSDXCcard slot.
Battery: The Realme Narzo 20 comes with a 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 18W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Realme Narzo 20:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Trendy design | ✘Front camera quality could be better |
| ✔ Decent camera quality | ✘No NFC |
| ✔ 6000 mAh battery, 18W Fast Charging | |
| ✔Fine performance with Mediatek Helio G85 | |
| ✔ Android 10 |
Realme Narzo 20Your Question and Our Opinion:
Q. Realme Narzo 20 Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Realme Narzo 20 is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Realme Narzo 20 in Bangladesh?
A. Realme Narzo 20 latest price in Bangladesh is Tk. 13,990 (Official).
Q. Is Realme Narzo 20 fast Charging Available?
A. Yes, Realme Narzo 20 has a 6000 mAh Battery with 18W Fast charging.
Q. Is Realme Narzo 20 a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.