Apple iPhone 11 Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Apple iPhone 11 and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Apple iPhone 11 is the latest smartphone of Apple. To know about Apple iPhone 11 Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Apple iPhone 11 |
| Brand | Apple |
| Release in BD | 20 September 2019 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – for China IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 mins) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| USB Type-C | NO |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame (7000 series) |
| Water Resistance | Yes |
| Colors | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
Display |
|
| Type | Liquid Retina IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone Wide color gamut |
| Features | 625 nits (typ) Multitouch |
Performance |
|
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 15.3 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU Speed | Hexa-core (2×2.65 GHz Lightning + 4×1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (four-core graphics) |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64/128/256 GB (ROM) |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6″ Autofocus |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6″ SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3110 mAh |
| Charging | Fast charging 18W, 50% in 30 min (advertised) USB Power Delivery 2.0 |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No |
Features & Security |
|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | No |
| Face Unlock | Apple Face ID |
More |
|
| Manufactured by | Apple |
| Made in | USA |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Others Features | — |
Apple iPhone 11 Price & Launch in Bangladesh
| Name | Apple iPhone 11 |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | 20 September 2019 |
| Price | BDT. 87,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Apple iPhone 11 Price In Bangladesh
The Latest Apple iPhone 11 Price in Bangladesh is available In BDT. 87,999. Apple iPhone 11 was launched in the country on 30 September 2019 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+64GB) and is also available in Black, Green, Yellow, Purple, Red, and White Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Apple iPhone 11 Short Description
Display: The Apple iPhone 11 comes with a 6.1 inches Liquid Retina IPS LCD display with a resolution of 828 x 1792 pixels and a pixel density of 326pi. The display has an aspect ratio of 19.5:9. The display is protected by Scratch-resistant glass, oleophobic coating
True-tone
Wide color gamut.
Camera: The Apple iPhone 11 comes with a dual rear camera setup, having 12MP + 12MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps. It has Dual LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 12MP selfie camera. You can record video with 4K@30fps in this selfie camera.
Processor: The Apple iPhone 11 is powered by Apple A13 Bionic (7 nm+) chipset. Its Hexa-core processor clock speed is 2.65 GHz. Its GPU is Apple GPU.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 64/128/256 GB of internal storage which can be expanded further up to 500GB.
Battery: The Apple iPhone 11 comes with 3110 mAh Li-Ion (Lithium Ion) non-removable battery. The phone comes with an 18W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Apple iPhone 11:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Powerful A13 processor | ✘Display is not the best |
| ✔Good pricing | ✘Not as sleek as the Pro |
| ✔Fantastic battery life | ✘64GB base storage |
| ✔Dual camera with an ultra-wide-angle lens | ✘Only Pro models get the 2x telephoto |
| ✔Excellent Night Mode | ✘No headphone dongle in the box |
Apple iPhone 11 Your Question and Our Opinion:
Q. Apple iPhone 11 Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Apple iPhone 11 is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Apple iPhone 11 in Bangladesh?
A. Apple iPhone 11 latest price in Bangladesh is Tk. 87,999 (Official).
Q. Is Apple iPhone 11 fast Charging Available?
A. Yes, Apple iPhone 11 has a 3110 mAh Battery with 18W Fast charging.
Q. Is “Name” a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.