Realme C21Y Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Realme C21Y and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Realme C21Y is the latest smartphone of Realme. To know about Realme C21Y Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Realme C21Y |
| Brand | Realme |
| Release in BD | July 02, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | No |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.5 x 76 x 9.1 mm (6.48 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | No |
| Colors | Cross Black, Cross Blue |
Display |
|
| Type | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 10/ Android 11 (market/region dependent) |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 3/4 GB |
| Storage | 32/64 GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.12µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0″, 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 10W Fast Charging |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Realme |
| Made in | Bangladesh |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Others Features | — |
Realme C21Y Price & Launch in Bangladesh
| Name | Realme C21Y |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | July 02, 2021 |
| Price | BDT. 10,490 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 3GB + ROM: 32GB |
Realme C21Y Price In Bangladesh
The Latest Realme C21Y Price in Bangladesh is available In BDT. 10,490. Realme C21Y was launched in the country on July 02, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (3GB+32GB) and is also available in Cross Black, Cross Blue Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Realme C21Y Short Description
Display: The Realme C21Y comes with a 6.5 inch IPS LCD display with a resolution of 720 x 1600 pixels and a pixel density of 270ppi. The display has an aspect ratio of 20:9.
Camera: The Realme C21Y comes with a triple rear camera setup, having 13MP + 2MP + 2MPas the main lenses. You can record videos with 1080p and 30fps. Its has an LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 5MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Realme C21Y is powered by Unisoc T610 (12 nm) chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×1.8 GHz. Its GPU is Mali-G52 MP2.
Memory (RAM-ROM): It has 3GB Of RAM and 32GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Realme C21Y comes with 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 10W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Realme C21Y:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔6.5 inches big HD+ display | ✘No display protection |
| ✔New Unisoc T610 (12 nm) chipset | ✘ No Android 11 out of the box |
| ✔5000 mAh big battery | |
| ✔ 4/64 GB version | |
| ✔Adequate camera for the price |
Realme C21Y Your Question and Our Opinion:
Q. Realme C21Y Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Realme C21Y is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Realme C21Y in Bangladesh?
A. Realme C21Y latest price in Bangladesh is Tk.10,490 (Official).
Q. Is Realme C21Y fast Charging Available?
A. Yes, Realme C21Y has a 5000mAh Battery with 10W Fast charging.
Q. Is Realme C21Y a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.