Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of the Samsung Galaxy S21 Ultra 5G and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G is the latest smartphone of Samsung. To know about Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Tecno Pop 5 LTE Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy S21 Ultra 5G |
| Brand | Samsung |
| Release in BD | January 29, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Stylus support |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps; 5G (5+ Gbps DL) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (6.5 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 227 g (Sub6), 229 g (mmWave) (8.01 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Water Resistance | IP68 dust / waterproof (up to 1.5m for 30 mins) |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy, Phantom Brown, Navy |
Display |
|
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Size | 6.8 inches, 112.1 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | Always-on display |
Performance |
|
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 2100 (5 nm) – International Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) – USA/China |
| CPU Speed | Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-X1 & 3×2.80 GHz Cortex-A78 & 4×2.2 GHz Cortex-A55) – International Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) – USA/China |
| GPU | Mali-G78 MP14 – International Adreno 660 – USA/China |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Quad 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 10 MP, f/4.9, 240mm (periscope telephoto), 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical zoom 10 MP, f/2.4, 72mm (telephoto), 1/3.24″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.7µm, PDAF |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra-Wideband (UWB) support |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under display, ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | Korea |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Others Features | — |
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Price & Launch in Bangladesh
| Name | Samsung Galaxy S21 Ultra 5G |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | January 29, 2021 |
| Price | BDT. 1,39,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Price In Bangladesh
The Latest Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Price in Bangladesh is available In BDT. 1,39,999. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G was launched in the country on January 29, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (12GB+256GB) and is also available in Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Titanium, Phantom Navy, Phantom Brown, Navy Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Samsung Galaxy S21 Ultra 5GShort Description
Display: The Samsung Galaxy S21 Ultra 5G comes with a 6.8 inch Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 1440 x 3200 pixels and a pixel density of 515 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Camera: The Samsung Galaxy S21 Ultra 5G comes with a Quad rear camera setup, having 108MP + 10MP + 10MP + 12MP as the main lenses. You can record videos with 8K@24fps. It has an LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 40MP selfie camera. You can record video with 4K@30/60fps in this selfie camera.
Processor: The Samsung Galaxy S21 Ultra 5G is powered by Exynos 2100 (5 nm) chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×2.9 GHz. Its GPU is Mali-G78 MP14.
Memory (RAM-ROM): It has 12GB Of RAM and 256GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB.
Battery: The Samsung Galaxy S21 Ultra 5G comes with a 5000 mAh Li-Ion (Lithium Ion) non-removable battery. The phone comes with an 25W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Samsung Galaxy S21 Ultra 5G:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Excellent 2k display with 120Hz support | ✘Thick and heavy |
| ✔Exynos 2100 is a significant upgrade | ✘Modest fast charging |
| ✔Decent battery mileage | ✘No audio jack or microSD card slot |
| ✔Zoom performance is fantastic | |
| ✔Appealing software |
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Your Question and Our Opinion:
Q. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Samsung Galaxy S21 Ultra 5G is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Samsung Galaxy S21 Ultra 5G in Bangladesh?
A. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G latest price in Bangladesh is Tk. 1,39,999(Official).
Q. Is Samsung Galaxy S21 Ultra 5G fast Charging Available?
A. Yes, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G has a 5000 mAh Battery with 25W Fast charging.
Q. Is Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.