Realme 8 5G Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Realme 8 5G and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Realme 8 5G is the latest smartphone of Realme. To know about Realme 8 5G Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Samsung Galaxy S21 5G Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Realme 8 5G |
| Brand | Realme |
| Release in BD | April 28, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 162.5 x 74.8 x 8.5 mm (6.40 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | — |
| Colors | Supersonic Blue, Supersonic Black |
Display |
|
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits |
Performance |
|
| OS | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Realme |
| Made in | Bangladesh |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Others Features | — |
Realme 8 5G Price & Launch in Bangladesh
| Name | Realme 8 5G |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | April 28, 2021 |
| Price | BDT. 22,990 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Realme 8 5G Price In Bangladesh
The Latest Realme 8 5G Price in Bangladesh is available In BDT. 22,990. Realme 8 5G was launched in the country on April 28, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+128GB) and is also available in Supersonic Blue, Supersonic Black Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Realme 8 5G Short Description
Display: The Realme 8 5G comes with a 6.5 inch IPS LCD display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 405 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9.
Camera: The Realme 8 5G comes with a triple rear camera setup, having 48MP + 2MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 1080p and 30fps. It has an LED flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Realme 8 5G is powered by MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G chipset. Its Quad-Core processor clock speed is 2×2.2 GHz. Its GPU is Mali-G57 MC2.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Realme 8 5G comes with a 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 18W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Realme 8 5G:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔5G support | ✘ Plastic body |
| ✔Decent cameras | ✘ No display protection |
| ✔5000 mAh battery, 18W fast charging— | ✘ No 4K recording |
| ✔Fine performance | ✘ No NFC |
| ✔Full HD+ 90Hz display |
Realme 8 5G Your Question and Our Opinion:
Q. Realme 8 5G Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Realme 8 5G is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Realme 8 5G in Bangladesh?
A. Realme 8 5G latest price in Bangladesh is Tk. 22,990 (Official).
Q. Is Realme 8 5G fast Charging Available?
A. Yes, Realme 8 5G has a 5000 mAh Battery with 18W Fast charging.
Q. Is Realme 8 5G a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.