Sony Xperia 1 III Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Sony Xperia 1 III and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Sony Xperia 1 III is the latest smartphone of Sony. To know about Sony Xperia 1 III Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Samsung Galaxy A31 Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Sony Xperia 1 III |
| Brand | Sony |
| Release in BD | August 25, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1; USB On-The-Go, video output |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 165 x 71 x 8.2 mm (6.50 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g / 187.1 g (mmWave) (6.56 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Water Resistance | — |
| Colors | Frosted Black, Frosted Gray, Frosted Purple |
Display |
|
| Type | OLED |
| Size | 6.5 inches, 98.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio (~643 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Runs at 1096 x 2560 pixels except for select use cases |
| Features | 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
Performance |
|
| OS | Android 11, upgradable to Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Quad 12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 70mm (telephoto), f/2.8, 105mm (telephoto), 1/2.9″, Dual Pixel PDAF, 3x/4.4x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.6″, Dual Pixel PDAF 0.3 MP, TOF 3D, (depth) |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120/240fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4″, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 5-axis gyro-EIS |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 30W, 50% in 30 min (advertised) Fast wireless charging Reverse wireless charging USB Power Delivery |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum Native Sony Alpha camera support |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Sony |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Others Features | — |
Sony Xperia 1 III Price & Launch in Bangladesh
| Name | Sony Xperia 1 III |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | August 25, 2021 |
| Price | BDT. 1,38,000 |
| Status | Unofficial |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |
Sony Xperia 1 III Price In Bangladesh
The Latest Sony Xperia 1 III Price in Bangladesh is available In BDT. 1,38,000. Sony Xperia 1 III was launched in the country on August 25, 2021 (unofficial). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (12GB+512GB) and is also available in Frosted Black, Frosted Gray, Frosted Purple Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Sony Xperia 1 III Short Description
Display: The Sony Xperia 1 III comes with a 6.5 inch OLED display with a resolution of 1644 x 3840 pixels and a pixel density of 643 PPI. The display has an aspect ratio of 21:9. The display is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Camera: The Sony Xperia 1 III comes with a Quad rear camera setup, having 12MP + 12MP + 12MP + 0.3MP as the main lenses. You can record videos with 4K@24/25/30/60/120fps HDR. Its has an LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with an 8MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Sony Xperia 1 III is powered by Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×2.84 GHz. Its GPU is Adreno 660.
Memory (RAM-ROM): It has 12GB Of RAM and 512GB of internal storage which can be expanded further up to 512GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Sony Xperia 1 III comes with a 4500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 30W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Sony Xperia 1 III:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Minimalistic, technical-looking design, high-end build, IP65/IP68 rating. | ✘The screen auto switches to 4K only in certain limited cases; doesn’t get very bright either. |
| ✔The advanced photo and video capture apps are a boon if you know what you’re doing. | ✘Battery life is below average even for SD888; so is charging speed. |
| ✔The dedicated shutter release button is still unique. | ✘Has a tendency to overheat under sustained load, with heavy throttling too. |
| ✔Has stereo speakers, microSD slot, audio jack, and a notification LED, too. | ✘An engineering feat as it may be, the dual-focal-length zoom camera doesn’t produce all that impressive photos. |
| ✔Great performance with Qualcomm SM8350 chipset |
Sony Xperia 1 III Your Question and Our Opinion:
Q. Sony Xperia 1 III Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Sony Xperia 1 III is unofficially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Sony Xperia 1 III in Bangladesh?
A. Sony Xperia 1 III latest price in Bangladesh is Tk. 1,38,000 (Unofficial).
Q. Is Sony Xperia 1 III fast Charging Available?
A. Yes, Sony Xperia 1 III has a 4500 mAh Battery with 30W Fast charging.
Q. Is Sony Xperia 1 III a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.