Samsung Galaxy Note20 Ultra Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Samsung Galaxy Note20 Ultra and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Samsung Galaxy Note20 Ultra is the latest smartphone of Samsung. To know about Samsung Galaxy Note20 Ultra Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Honor Play 3 Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy Note20 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Release in BD | August 21, 2020 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.8 x 77.2 x 8.1 mm (6.49 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), stainless steel frame |
| Water Resistance | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Stylus, 9ms latency (Bluetooth integration, accelerometer, gyro) |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White |
Display |
|
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Size | 6.9 inches, 116.7 cm2 (~91.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels (~496 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | 120Hz, HDR10+ |
Performance |
|
| OS | Android 10, upgradable to Android 11, One UI 3.0 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) – Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+) – USA |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5 & 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) – Global Octa-core (1×3.0 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) – USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 – Global Adreno 650 – USA |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom, 50x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Features | Dual video call, Auto-HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Placement | non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra-Wideband (UWB) support |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | under display, ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Others Features | — |
Samsung Galaxy Note20 Ultra Price & Launch in Bangladesh
| Name | Samsung Galaxy Note20 Ultra |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | August 21, 2020 |
| Price | BDT. 1,34,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy Note20 Ultra Price In Bangladesh
The Latest Samsung Galaxy Note20 Ultra Price in Bangladesh is available In BDT. 1,34,999. Samsung Galaxy Note20 Ultra was launched in the country on August 21, 2020 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (12GB+256GB) and is also available in Mystic Bronze, Mystic Black, Mystic White Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Samsung Galaxy Note20 Ultra Short Description
Display: The Samsung Galaxy Note20 Ultra comes with a 6.9 inches Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 1440 x 3088 pixels and a pixel density of 496 ppi. The display has an aspect ratio of 91.7% screen-to-body ratio. The display is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Camera: The Samsung Galaxy Note20 Ultra comes with a triple rear camera setup, having 108MP + 12MP + 12MP as the main lenses. You can record videos with 8K@24fps. It has LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 10MP selfie camera. You can record video with 4K@30/60fps in this selfie camera.
Processor: The Samsung Galaxy Note20 Ultra is powered by Exynos 990 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×2.73 GHz. Its GPU is Mali-G77 MP11.
Memory (RAM-ROM): It has 12GB Of RAM and 256GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Samsung Galaxy Note20 Ultra comes with a 4500 mAh Li-Ion (Lithium Ion) non-removable battery. The phone comes with a 25W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Samsung Galaxy Note20 Ultra:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔ 5G support | ✘ No 3.5mm Jack |
| ✔ Superior quality 6.9″ big display | ✘ No 5000mAh Battery |
| ✔ Very strong build | |
| ✔ Highly impressive camera | |
| ✔ Samsung Wireless DeX |
Samsung Galaxy Note20 Ultra Your Question and Our Opinion:
Q. Samsung Galaxy Note20 Ultra Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Samsung Galaxy Note20 Ultra is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Samsung Galaxy Note20 Ultra in Bangladesh?
A. Samsung Galaxy Note20 Ultra’s latest price in Bangladesh is Tk. 1,34,999 (Official).
Q. Is Samsung Galaxy Note20 Ultra-fast Charging Available?
A. Yes, Samsung Galaxy Note20 Ultra has a 4500 mAh Battery with 25W Fast charging.
Q. Is Samsung Galaxy Note20 Ultra a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.