Huawei P40 Pro Plus Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Huawei P40 Pro Plus and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Huawei P40 Pro Plus is the latest smartphone of Huawei. To know about Huawei P40 Pro Plus Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Huawei P40 Pro Plus |
| Brand | Huawei |
| Release in BD | June 06, 2020 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 226 g (7.97 oz) |
| Build | Glass front, ceramic back, ceramic frame |
| Water Resistance | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Colors | White Ceramic, Black Ceramic |
Display |
|
| Type | OLED |
| Size | 6.58 inches, 105.2 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels (~441 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | 90Hz, HDR10 |
Performance |
|
| OS | Android 10, EMUI 10.1, no Google Play Services |
| Chipset | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
Memory |
|
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Five 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28″, 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54″, PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720@7680fps, 1080p@960fps, HDR; gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Dual 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm, AF IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4200 mAh |
| Charging | Fast charging 40W Fast wireless charging 40W Fast reverse wireless charging 27W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio |
Features & Security |
|
| Sensors | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under display, optical |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Huawei |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Others Features | — |
Huawei P40 Pro Plus Price & Launch in Bangladesh
| Name | Huawei P40 Pro Plus |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | June 06, 2020 |
| Price | BDT. 112,000 |
| Status | Unofficial |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 512GB |
Huawei P40 Pro Plus Price In Bangladesh
The Latest Huawei P40 Pro Plus Price in Bangladesh is available In BDT. 112,000. Huawei P40 Pro Plus was launched in the country on June 06, 2020 (Unofficial). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+512GB) and is also available in White Ceramic, and Black Ceramic Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Huawei P40 Pro Plus Short Description
Display: The Huawei P40 Pro Plus comes with a 6.58 inch OLED display with a resolution of 1200 x 2640 pixels and a pixel density of ~ 441 PPI. The display has a 91.6% screen-to-body ratio.
Camera: The Huawei P40 Pro Plus comes with a Five rear camera setup, having 50MP + 8MP +8MP + 40MP+TOF 3D as the main lenses. You can record videos with 4K@30/60fps. It has an LED flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a Dual 32MP+IR TOF 3D selfie camera. You can record video with 4K@30/60fps in this selfie camera.
Processor: The Huawei P40 Pro Plus is powered by Kirin 990 5G chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×2.86 GH. Its GPU is Mali-G76 MP16.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 512GB of internal storage which can be expanded further up to 512GB via a NM card slot.
Battery: The Huawei P40 Pro+ comes with a 4200 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 40W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Huawei P40 Pro Plus:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Eye-pleasing curved design, sturdy ceramic material, water-proof body. | ✘Only takes NV cards for memory expansion. |
| ✔Top-notch high-res 90Hz OLED screen. | ✘No stereo speakers |
| ✔Flagship-grade sustained performance. | ✘Lack of Google Mobile Services means some apps and games will never work no matter what |
| ✔Dependable battery life, blazing-fast wired and wireless charging | ✘4K60 videos are disappointing. |
| ✔All-round connectivity, though no 3.5mm jack. | ✘If you’d be okay with a 5x optical zoom, you can get the P40 Pro, which is otherwise the same phone. |
Huawei P40 Pro Plus Your Question and Our Opinion:
Q. Huawei P40 Pro Plus Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Huawei P40 Pro Plus is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Huawei P40 Pro Plus in Bangladesh?
A. Huawei P40 Pro Plus latest price in Bangladesh is Tk. 112,000(Unofficial).
Q. Is Huawei P40 Pro Plus fast Charging Available?
A. Yes, Huawei P40 Pro Plus has a 4200 mAh Battery with 40W Fast charging.
Q. Is Huawei P40 Pro Plus a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.