Nokia G20 Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of the Nokia G20 and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Nokia G20 is the latest smartphone of Nokia. To know about Nokia G20 Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Nokia G20 |
| Brand | Nokia |
| Release in BD | May 17, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Splash protection |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.9 x 76 x 9.2 mm (6.49 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | No |
| Colors | Glacier, Night |
Display |
|
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | No |
| Features | Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 11 |
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Quad 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 8 MP, (wide) |
| Features | — |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5050 mAh |
| Charging | 10W Fast Charging |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Nokia |
| Made in | Bangladesh |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Others Features | — |
Nokia G20 Price & Launch in Bangladesh
| Name | Nokia G20 |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | May 17, 2021 |
| Price | BDT. 14,990 |
| Market Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Nokia G20 Price In Bangladesh
The Latest Nokia G20 Price in Bangladesh is available In BDT.14,990. Nokia G20 was launched in the country on May 17, 2021(Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+64GB) and is also available in Glacier, and Night Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Nokia G20 Short Description
Display: The Nokia G20 comes with a 6.52 inch IPS LCD display with a resolution of 720 x 1600 pixels and a pixel density of 269 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9.
Camera: The Nokia G20 comes with a Quad rear camera setup, having 48MP + 5MP + 2MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 1080p and 30fps. Its has an LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with an 8MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Nokia G20 is powered by MediaTek MT6765G Helio G35 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 4×2.3 GHz. Its GPU is PowerVR GE8320.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 64GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Nokia G20 comes with a 5050 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 10W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Nokia G20:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Nokia phone, design and software | ✘ No display protection |
| ✔Big display | ✘ No Full HD+ display |
| ✔Fine cameras | ✘Low chipset for the price |
| ✔4 GB RAM, 64/128 GB ROM | ✘10W Charging only |
| ✔ Upgradable to Android 13 |
Nokia G20 Your Question and Our Opinion:
Q. Nokia G20 Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Nokia G20 is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Nokia G20 in Bangladesh?
A. Nokia G20 latest price in Bangladesh is Tk. 14,990 (Official).
Q. Is Nokia G20 fast Charging Available?
A. Yes, Nokia G20 has a 5050 mAh Battery with 10W Fast charging.
Q. Is Nokia G20 a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.