OnePlus 9R Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of the OnePlus 9R and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. OnePlus 9R is the latest smartphone of the OnePlus. To know about the OnePlus 9R Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | OnePlus 9R |
| Brand | OnePlus |
| Release in BD | April 14, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat18 1200/200 Mbps, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 161 x 74.1 x 8.4 mm (6.34 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Water Resistance | — |
| Colors | Carbon Black, Lake Blue |
Display |
|
| Type | Fluid AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | Always-on display |
Performance |
|
| OS | Android 11, OxygenOS 11.2.4.4 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 128/256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Quad 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.6″, 1.0µm 5 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (monochrome) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06″, 1.0µm |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 65W, 1-100% in 39 min (advertised) |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under display, optical |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Oneplus |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Others Features | — |
OnePlus 9R Price & Launch in Bangladesh
| Name | OnePlus 9R |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | April 14, 2021 |
| Price | BDT. 35,000 |
| Status | Unofficial |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
OnePlus 9R Price In Bangladesh
The Latest OnePlus 9R Price in Bangladesh is available In BDT. 35,000. OnePlus 9Rwas launched in the country on April 14, 2021 (Unofficial). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+128GB) and is also available in Carbon Black, and Lake Blue Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
OnePlus 9R Short Description
Display: The OnePlus 9R comes with a 6.55 inch Fluid AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 402ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass 5.
Camera: The OnePlus 9R comes with a Quad rear camera setup, having 48MP + 16MP + 5MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30/60fps. Its has Dual-LED flash and laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The OnePlus 9R is powered by Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G chipset. Its Quad-Core processor clock speed is 1×3.2 GHz. Its GPU is Adreno 650.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB.
Battery: The OnePlus 9R comes with 4500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 65W first Battery charging technology.
Pros and Cons for OnePlus 9R:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Premium build quality and finish | ✘No water and dust resistance rating |
| ✔Great display performance | ✘Mediocre ultra-wide and macro camera |
| ✔Excellent UI performance | ✘Useless monochrome camera |
| ✔Good main camera performance in daylight | Minor annoyances in software |
| ✔Relatively clean and well-designed software | ✘Most games locked to 60Hz |
OnePlus 9R Your Question and Our Opinion:
Q. OnePlus 9R Available in Bangladesh?
A. Yes, currently OnePlus 9R is unofficially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the OnePlus 9R in Bangladesh?
A. OnePlus 9R latest price in Bangladesh is Tk. 35,000 (Unofficial).
Q. Is the OnePlus 9R fast Charging Available?
A. Yes, the OnePlus 9R has a 4500 mAh Battery with 65W Fast charging.
Q. Is OnePlus 9R a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.