Oppo A52 Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Oppo A52 and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Oppo A52 is the latest smartphone of Oppo. To know about Oppo A52 Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Oppo Reno2 Z Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Oppo A52 |
| Brand | Oppo |
| Release in BD | April 20, 2020 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic body |
| Water Resistance | — |
| Colors | Twilight Black, Stream White |
Display |
|
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | 480 nits (typ) |
Performance |
|
| OS | Android 10, ColorOS 7.1 |
| Chipset | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (4×2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4×1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Quad 12 MP, f/1.7, (wide), 1/2.8″, 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06″, 1.0µm – Global or 8 MP, f/2.0, (wide) – China only |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Placement | non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3 |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Oppo |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Oppo A52 Price & Launch in Bangladesh
| Name | Oppo A52 |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | April 20, 2020 |
| Price | BDT. 19,990 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |
Oppo A52 Price In Bangladesh
The Latest Oppo A52 Price in Bangladesh is available In BDT. 19,990. Oppo A52 was launched in the country on April 20, 2020 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+128GB) and is also available in Twilight Black, and Stream White Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Oppo A52 Short Description
Display: The Oppo A52 comes with a 6.5 inch IPS LCD display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 409ppi. The display has a punch-hole with fewer bezels and an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass v3.
Camera: The Oppo A52 comes with a Quad rear camera setup, having 12MP + 8MP + 2MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps. It has LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP or 8MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Oppo A52 is powered by Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 4×2.0 GHz. Its GPU is Adreno 610.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Oppo A52 comes with a 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 18W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Oppo A52:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Elegant design, Full HD+ display | ✘ Somewhat Average performance |
| ✔ 4K video recording option | ✘ Plastic body |
| ✔ 5000 mAh big battery, 18W fast charging | ✘ No NFC |
| ✔128 GB UFS 2.1 internal storage | |
| ✔ Great audio quality |
Oppo A52 Your Question and Our Opinion:
Q. Oppo A52 Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Oppo A52 is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Oppo A52 in Bangladesh?
A. Oppo A52’s latest price in Bangladesh is Tk. 19,990 (Official).
Q. Is Oppo A52 fast Charging Available?
A. Yes, Oppo A52 has a 5,000 Battery with 18W Fast charging.
Q. Is Oppo A52 a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.