Realme 8 Pro Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Realme 8 Pro and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Realme 8 Pro is the latest smartphone of Samsung. To know about Realme 8 Pro Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Realme 8 Pro |
| Brand | Realme |
| Release in BD | 25 March, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 160.6 x 73.9 x 8.1 mm (6.32 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | |
| Colors | Infinite Blue, Infinite Black, Punk Black, Illuminating Yellow |
Display |
|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Screen protection | |
| Features | 430 nits (typ), 1000 nits (peak) Always-on display |
Performance |
|
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Processor | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 6/8GB (RAM) |
| Storage | 128GB / 256GB RAM |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 50W, 50% in 17 min, 100% in 47 min (advertised) |
| Placement | Non-Removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | |
| Fingerprint | Under display |
| Face Unlock | |
More |
|
| Manufactured by | China |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, NavIC |
| Others Features | |
Realme 8 Pro Price in Bangladesh
| Name | Realme 8 Pro |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | 25 March, 2021 |
| Price | BDT. 27,990 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Realme 8 Pro Price In Bangladesh
The Latest Realme 8 Pro Price in Bangladesh is available In BDT. 27,990. Realme 8 Pro was launched in the country on 25 March, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+128GB) and is also available in Infinite Blue, Infinite Black, Punk Black, and Illuminating Yellow Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Realme 8 Pro Short Description
Display: The Realme 8 Pro comes with a 6.4 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of ~ 411 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass.
Camera: The Realme 8 Pro comes with a Quad rear camera setup, having 108MP + 8MP + 2MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps, 1080p@30/120fps. Its has an LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 1080p@30fps, 1080p@30fps in this selfie camera.
Processor: The Realme 8 Pro is powered by Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×2.3 GHz. Its GPU is Adreno 618.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Realme 8 Pro comes with a 4,500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 50W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Realme 8 Pro:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Super AMOLED display | ✘Plastic body |
| ✔Fine quality 108 MP back camera, 4K video recording | ✘No 90Hz refresh rate |
| ✔4500 mAh battery, 50W fast charging | ✘No FM Radio |
| ✔Excellent performance with Snapdragon 720G | |
| ✔In-display fingerprint sensor |
Realme 8 Pro Your Question and Our Opinion:
Q. Realme 8 Pro Available in Bangladesh Market?
A. Yes, currently Realme 8 Pro is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Realme 8 Pro in Bangladesh?
A. Realme 8 Pro price in Bangladesh is Tk. 27,990 (Official).
Q. Is Realme 8 Pro fast Charging?
A. Yes, Realme 8 Pro has a 4,500mAh Battery with 50W Fast charging.
Q. Is Realme 8 Pro support a 5G network?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.