Samsung Galaxy A30s Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Samsung Galaxy A30s and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Samsung Galaxy A30s is the latest smartphone of Samsung. To know about Samsung Galaxy A30s Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Honor 9X Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy A30s |
| Brand | Samsung |
| Release in BD | September 11, 2019 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 158.5 x 74.7 x 7.8 mm (6.24 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Water Resistance | — |
| Colors | Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Green, Prism Crush Violet2 |
Display |
|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×1.8 GHz Cortex-A73 & 6×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 25 MP, f/1.7, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0µm |
| Features | — |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast charging 15W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under the display, optical |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Samsung Galaxy A30s Price & Launch in Bangladesh
| Name | Samsung Galaxy A30s |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | September 11, 2019 |
| Price | BDT. 20,500 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Samsung Galaxy A30s Price In Bangladesh
The Latest Samsung Galaxy A30s Price in Bangladesh is available In BDT. 20,500. Samsung Galaxy A30s was launched in the country on September 11, 2019 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+64GB) and is also available in Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Green, and Prism Crush Violet2 Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Samsung Galaxy A30s Short Description
Display: The Samsung Galaxy A30s comes with a 6.4 inches Super AMOLED display with a resolution of 720 x 1560 pixels and a pixel density of 268 ppi. The display has an aspect ratio of 19.5:9.
Camera: The Samsung Galaxy A30s comes with a triple rear camera setup, having 25MP + 8MP + 5MP as the main lenses. You can record videos with 1080p and 30fps. It has an LED flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Samsung Galaxy A30s is powered by Exynos 7904 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×1.8 GHz. Its GPU is Mali-G71 MP2.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 64GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Samsung Galaxy A30s comes with a 4000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 15W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Samsung Galaxy A30s:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Neat design | ✘No Gorilla Glass protection, plastic body |
| ✔Super AMOLED display | ✘ Not splash-proof |
| ✔4000 mAh battery & 15W Fast Charging | ✘ Not Full HD display |
| ✔ In-display fingerprint sensor | ✘Camera quality could be better |
| ✔USB Type-C | ✘Performance could be better |
Samsung Galaxy A30s Your Question and Our Opinion:
Q. Samsung Galaxy A30s Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Samsung Galaxy A30s is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Samsung Galaxy A30s in Bangladesh?
A. Samsung Galaxy A30s the latest price in Bangladesh is Tk. 20,500 (Official).
Q. Is Samsung Galaxy A30s fast Charging Available?
A. Yes, Samsung Galaxy A30s has a 4000 mAh Battery with 15W Fast charging.
Q. Is Samsung Galaxy A30s a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.