Samsung Galaxy A90 5G Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Samsung Galaxy A90 5G and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Samsung Galaxy A90 5G is the latest smartphone of Samsung. To know about Samsung Galaxy A90 5G Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Motorola Moto E7 Plus Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy A90 5G |
| Brand | Samsung |
| Release in BD | September 2019 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.8 x 76.4 x 8.4 mm (6.49 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Water Resistance | — |
| Colors | White, Black |
Display |
|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features | Always-on display |
Performance |
|
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (6GB model only) |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 32 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | No |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under the display |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | Korea |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Samsung Galaxy A90 5G Price & Launch in Bangladesh
| Name | Samsung Galaxy A90 5G |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | September 2019 |
| Price | BDT. 54,000 [Europe Price] |
| Status | Unofficial |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
Samsung Galaxy A90 5G Price In Bangladesh
The Latest Samsung Galaxy A90 5G Price in Bangladesh is available In BDT. 54,000 [Europe Price]. Samsung Galaxy A90 5G was launched in the country in September 2019 (Unofficial). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (6GB+128GB) and is also available in White, and Black Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Samsung Galaxy A90 5G Short Description
Display: The Samsung Galaxy A90 5G comes with a 6.7 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 393 PPI. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass 6.
Camera: The Samsung Galaxy A90 5G comes with a triple rear camera setup, having 48MP + 8MP + 5MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps. It has an LED flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 32MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Samsung Galaxy A90 5G is powered by Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×2.84 GHz. Its GPU is Adreno 640.
Memory (RAM-ROM): It has 6GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Samsung Galaxy A90 5G comes with a 4500 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 25W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Samsung Galaxy A90 5G:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Relatively cheap 5G smartphone | ✘No Wi-Fi 6 |
| ✔Bright display | ✘Non-HDR display |
| ✔Good performance level | ✘Significant heat under load and throttling |
| ✔Long battery life | ✘Average call quality |
| ✔Relatively precise GPS | ✘Camera doesn’t have OIS (optical image stabilization) |
Samsung Galaxy A90 5G Your Question and Our Opinion:
Q. Samsung Galaxy A90 5G Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Samsung Galaxy A90 5G is unofficially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Samsung Galaxy A90 5G in Bangladesh?
A. Samsung Galaxy A90 5G latest price in Bangladesh is Tk. 54,000 (Unofficial).
Q. Is Samsung Galaxy A90 5G fast Charging Available?
A. Yes, Samsung Galaxy A90 5G has a 4500 mAh Battery with 25W Fast charging.
Q. Is Samsung Galaxy A90 5G a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.