Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Samsung Galaxy S21 Plus 5G and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Samsung Galaxy S21 Plus 5G is the latest smartphone of Samsung. To know about Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Xiaomi 11T Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Samsung Galaxy S21 Plus 5G |
| Brand | Samsung |
| Release in BD | January 29, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps; 5G (5+ Gbps DL) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 161.5 x 75.6 x 7.8 mm (6.36 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 200 g (Sub6), 202 g (mmWave) (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Water Resistance | — |
| Colors | Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet, Phantom Pink, Phantom Gold, Phantom Red |
Display |
|
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Size | 6.7 inches, 107.8 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
Performance |
|
| OS | Android 11, One UI 3.1 |
| Chipset | Exynos 2100 (5 nm) – International Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) – USA/China |
| CPU Speed | Octa-core (1×2.9 GHz Cortex-X1 & 3×2.80 GHz Cortex-A78 & 4×2.2 GHz Cortex-A55) – International Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) – USA/China |
| GPU | Mali-G78 MP14 – International Adreno 660 – USA/China |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 64 MP, f/2.0, 29mm (telephoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optical zoom, 3x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″ 1.4µm, Super Steady video |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4800 mAh |
| Charging | Fast charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra-Wideband (UWB) support |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under the display, ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Samsung |
| Made in | Korea |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Others Features | — |
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price & Launch in Bangladesh
| Name | Samsung Galaxy S21 Plus 5G |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | January 29, 2021 |
| Price | BDT. 122,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price In Bangladesh
The Latest Samsung Galaxy S21 Plus 5G Price in Bangladesh is available In BDT. 122,999. Samsung Galaxy S21 Plus 5G was launched in the country on January 29, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+256GB) and is also available in Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet, Phantom Pink, Phantom Gold, and Phantom Red Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Short Description
Display: The Samsung Galaxy S21 Plus 5G comes with a 6.7 inches Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 394 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Camera: The Samsung Galaxy S21 Plus 5G comes with a triple rear camera setup, having 64MP + 12MP + 12MP as the main lenses. You can record videos with 8K@24fps. It has LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 10MP selfie camera. You can record video with 4K@30/60fps in this selfie camera.
Processor: The Samsung Galaxy S21 Plus 5G is powered by Exynos 2100 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×2.9 GHz. Its GPU is Mali-G78 MP14.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 256GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB.
Battery: The Samsung Galaxy S21 Plus 5G comes with a 4800 mAh Li-Ion (Lithium Ion) non-removable battery. The phone comes with an 25W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Samsung Galaxy S21 Plus 5G:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Nice color options, standout design, IP68 rating. | ✘Scant retail package – no charger or headphones. |
| ✔Bright AMOLED display with adaptive refresh rate handling. | ✘Flat screen and thicker bezels lack a premium vibe, though some of you may find ergonomically nicer. |
| ✔Class-leading battery life. | ✘2021 chipsets aren’t meaningfully more powerful than last year’s.— |
| ✔Versatile triple camera setup (though essentially the same as last year’s). | ✘No generational advancements in the camera department – lack of AF on the ultra wide stands out in particular, since the S21 Ultra has that. |
| ✔Improved selfie camera performance. |
Samsung Galaxy S21 Plus 5G Your Question and Our Opinion:
Q. Samsung Galaxy S21 Plus 5G Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Samsung Galaxy S21 Plus 5G is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Samsung Galaxy S21 Plus 5G in Bangladesh?
A. Samsung Galaxy S21 Plus 5G latest price in Bangladesh is Tk. 1,22,999 (Official).
Q. Is Samsung Galaxy S21 Plus 5G fast Charging Available?
A. Yes, Samsung Galaxy S21 Plus 5G has a 4800 mAh Battery with 25W Fast charging.
Q. Is Samsung Galaxy S21 Plus 5G a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.