Xiaomi Redmi K60 Pro Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Xiaomi Redmi K60 Pro and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Xiaomi Redmi K60 Pro is the latest smartphone of Xiaomi. To know about Xiaomi Redmi K60 Pro Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Samsung Galaxy S20 Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Xiaomi Redmi K60 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Release in BD | Not Announced |
| BD Availability | Rumored |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm (6.44 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, plastic back |
| Water Resistance | — |
| Colors | Celestial Silver, Frosty White, Cosmic Black |
Display |
|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.67 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 13 MP, f/2.2, 119? (ultrawide) 8 MP, f/2.4, 50mm (macro), 1/5.0″, 1.12µm Autofocus |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.4″, 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 33W, 100% in 52 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ Quick Charging |
| Placement | Non-Removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Xiaomi |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Others Features | — |
Xiaomi Redmi K60 Pro Price & Launch in Bangladesh
| Name | Xiaomi Redmi K60 Pro |
| Market Availability | Rumored |
| Launch in BD | Not Announced |
| Price | Exp. 47,000 |
| Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Redmi K60 Pro Price In Bangladesh
The Latest Xiaomi Redmi K60 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 47,000. The Xiaomi Redmi K60 Pro Expected to be launched in this country in Not Announced. The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+256GB) and is also available in Celestial Silver, Frosty White, Cosmic Black Colors in various online and offline stores in Bangladesh.
Xiaomi Redmi K60 Pro Short Description
Display: The Xiaomi Redmi K60 Pro comes with a 6.67 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 395 ppi. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by corning Gorilla Glass 5.
Camera: The Xiaomi Redmi K60 Pro comes with a triple rear camera setup, having 108MP + 13MP + 8MP as the main lenses. You can record videos with 8K@30fps. It has an LED flash and laser autofocus primary camera. It also comes with a 32MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Xiaomi Redmi K60 Pro is powered by Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×2.84 GHz. Its GPU is Adreno 660.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 256GB of internal storage which can be expanded further up to 256GB.
Battery: The Xiaomi Redmi K60 Pro comes with a 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 33W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Xiaomi Redmi K60 Pro:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Super AMOLED display | ✘ No Infrared |
| ✔8GB RAM | ✘ No card slot |
| ✔Large storage | ✘ Plastic body |
| ✔Display protection | |
| ✔Fast charging 33W |
Xiaomi Redmi K60 Pro Your Question and Our Opinion:
Q. Xiaomi Redmi K60 Pro Available in Bangladesh?
A. No, The Xiaomi Redmi K60 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
Q. What is the price of the Xiaomi Redmi K60 Pro in Bangladesh?
A. Xiaomi Redmi K60 Pro’s price in Bangladesh is expected to be BDT. about 47,000.
Q. Is Xiaomi Redmi K60 Pro fast Charging Available?
A. Yes, Xiaomi Redmi K60 Pro has a 5000 mAh Battery with 33W Fast charging.
Q. Is Xiaomi Redmi K60 Pro a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.