Xiaomi 11T Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Xiaomi 11T and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Xiaomi 11T is the latest smartphone of Xiaomi. To know about Xiaomi 11T Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Oppo A52 Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Xiaomi 11T |
| Brand | Xiaomi |
| Release in BD | October 05, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP53, dust and splash protection |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 164.1 x 76.9 x 8.8 mm (6.46 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame, glass back |
| Water Resistance | — |
| Colors | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
Display |
|
| Type | AMOLED |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1000 nits (peak) |
Performance |
|
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Memory |
|
| Card slot | No |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128/256GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.52″, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, 50mm (telephoto macro), 1/5.0″, 1.12µm, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″, 1.0µm |
| Features | — |
| Video | 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 67W, 100% in 36 min (advertised) |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Xiaomi |
| Made in | China |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Xiaomi 11T Price & Launch in Bangladesh
| Name | Xiaomi 11T |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | October 05, 2021 |
| Price | BDT. 49,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Xiaomi 11T Price In Bangladesh
The Latest Xiaomi 11T Price in Bangladesh is available In BDT. 49,999. Xiaomi 11T was launched in the country on October 05, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+128GB) and is also available in Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue Colors various online and offline stores in Bangladesh.
Xiaomi 11T Short Description
Display: The Xiaomi 11T comes with a 6.67 inch AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 395 PPI. The display has an aspect ratio of 20:9. The display is protected by Corning Gorilla Glass Victus.
Camera: The Xiaomi 11T comes with a triple rear camera setup, having 108MP + 8MP + 5MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps. Its has a Dual-LED dual-tone flash and laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Xiaomi 11T is powered by MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G chipset. Its Octa-core processor clock speed is 1×3.0 GHz. Its GPU is Mali-G77 MC9.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB.
Battery: The Xiaomi 11T comes with a 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 67W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Xiaomi 11T:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔Elegant design, strong build | ✘ No 3.5mm Jack |
| ✔Full HD+ AMOLED HDR10+, 120Hz screen | ✘ No FM Radio |
| ✔ 5G supported | ✘ No MicroSD slot |
| ✔ Fine cameras | ✘ No FM Radio |
| ✔5000 mAh battery, 67W Fast Charging |
Xiaomi 11T Your Question and Our Opinion:
Q. Xiaomi 11T Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Xiaomi 11T is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Xiaomi 11T in Bangladesh?
A. Xiaomi 11T latest price in Bangladesh is Tk. 49,999 (Official).
Q. Is Xiaomi 11T fast Charging Available?
A. Yes, Xiaomi 11T has a 5000 mAh Battery with 67W Fast charging.
Q. Is Xiaomi 11T a 5G Phone?
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.