Motorola Moto G40 Fusion Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Motorola Moto G40 Fusion and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Motorola Moto G40 Fusion is the latest smartphone of Motorola. To know about Motorola Moto G40 Fusion Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
General |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto G40 Fusion |
| Brand | Motorola |
| Release in BD | May 01, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Water repellent design |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 169.6 x 75.9 x 9.7 mm (6.68 x 2.99 x 0.38 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Water Resistance | — |
| Colors | Dynamic Gray, Frosted Champagne |
Display |
|
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | 120Hz, HDR10 |
Performance |
|
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 4/6GB |
| Storage | 64/128GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | Triple 64 MP, f/1.7 (wide), 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/120fps, 1080p@30/60/240fps |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 16 MP, f/2.2, (wide), 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | Fast charging 20W Quick Charge 4 |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Motorola |
| Made in | USA |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Others Features | — |
Motorola Moto G40 Fusion Price & Launch in Bangladesh
| Name | Motorola Moto G40 Fusion |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | May 01, 2021 |
| Price | BDT. 20,999 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Motorola Moto G40 Fusion Price In Bangladesh
The Latest Motorola Moto G40 Fusion Price in Bangladesh is available In BDT. 20,999. Motorola Moto G40 Fusion was launched in the country on May 01, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (4GB+64GB) and is also available in Dynamic Gray, Frosted Champagne Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Motorola Moto G40 Fusion Short Description
Display: The Motorola Moto G40 Fusion comes with a 6.8 inch IPS LCD display with a resolution of 1080 x 2460 pixels and a pixel density of 395 PPI. The display has an 85.3% screen-to-body ratio.
Camera: The Motorola Moto G40 Fusion comes with a triple rear camera setup, having 64MP + 8MP + 2MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30/120fps. It has LED Flash and a laser autofocus primary camera. It also comes with a 16MP selfie camera. You can record video with 4K@30fps in this selfie camera.
Processor: The Motorola Moto G40 Fusion is powered by Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×2.3 GHz. Its GPU is Adreno 618.
Memory (RAM-ROM): It has 4GB Of RAM and 64GB of internal storage which can be expanded further up to 128GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Motorola Moto G40 Fusion comes with a 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with a 20W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Motorola Moto G40 Fusion:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔6.8″ large FULL HD+ screen, splash-proof body | ✘No display protection |
| ✔ 120Hz refresh rate, HDR10 | ✘No Amoled Display |
| ✔Fine front and back cameras | ✘No Water proved |
| ✔ 5000 mAh battery, 20W fast charging | |
| ✔ Great performance with Snapdragon 732G chipset |
Motorola Moto G40 Fusion Your Question and Our Opinion:
Q. Motorola Moto G40 Fusion Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Motorola Moto G40 Fusion is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Motorola Moto G40 Fusion in Bangladesh?
A. Motorola Moto G40 Fusion’s latest price in Bangladesh is Tk. 20,999 (Official).
Q. Is Motorola Moto G40 Fusion fast Charging Available?
A. Yes, Motorola Moto G40 Fusion has a 6000 mAh Battery with 20W Fast charging.
Q. Is Motorola Moto G40 Fusion a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.