Vivo V23e Price in Bangladesh and Phone Full Specifications
This post mainly focuses on every single detail of Vivo V23e and Price in Bangladesh including unofficial & official bd price. Vivo V23e is the latest smartphone of Vivo. To know about Vivo V23e Price in Bangladesh, full specifications, release date, reviews, colors, variants, news, features, RAM, internal storage, Display, performance, comparison, showrooms in Bangladesh, and every single detail of the mobile just see the below.
Visit More: Realme 9i Price in Bangladesh
General |
|
|---|---|
| Name | Vivo V23e |
| Brand | Vivo |
| Release in BD | November 09, 2021 |
| BD Availability | Available |
Network & Connectivity |
|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | No |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| USB Type-C | Yes |
| USB OTG | Yes |
Body |
|
| Dimensions | 160.9 x 74.3 x 7.4 mm (6.33 x 2.93 x 0.29 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Build | Glass front, plastic back |
| Water Resistance | — |
| Colors | Black, Aurora |
Display |
|
| Type | AMOLED |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | — |
| Features | Multitouch |
Performance |
|
| OS | Android 11, Funtouch 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 (12 nm) |
| CPU Speed | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory |
|
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8GB RAM |
| Storage | 128GB |
Cameras |
|
| PRIMARY CAMERA | |
| Rear Camera | CAMERA Triple 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Front Camera | Single 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
Battery |
|
| Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4050 mAh |
| Charging | Fast Charging 44W, 69% in 30 min (advertised) |
| Placement | Non-removable |
Multimedia |
|
| Loudspeaker | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | — |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
Features & Security |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Notification Light | — |
| Fingerprint | Under display, optical |
| Face Unlock | Yes |
More |
|
| Manufactured by | Vivo |
| Made in | Bangladesh |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Others Features | — |
Vivo V23e Price & Launch in Bangladesh
| Name | Vivo V23e |
| Market Availability | Available |
| Launch in BD | November 09, 2021 |
| Price | BDT. 27,990 |
| Status | Official |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Vivo V23e Price In Bangladesh
The Latest Vivo V23e Price in Bangladesh is available In BDT. 27,990. Vivo V23e was launched in the country on November 09, 2021 (Official). The smartphone comes in 1 other storage and RAM variant Like (8GB+128GB) and is also available in Black, Aurora Colors various in online and offline stores in Bangladesh.
Vivo V23e Short Description
Display: The Vivo V23e comes with a 6.44 inch AMOLED display with a resolution of 1080 x 2400 pixels and a pixel density of 409ppi. The display has an aspect ratio of 20:9.
Camera: The Vivo V23e comes with a triple rear camera setup, having 64MP + 8 MP+ 2 MP as the main lenses. You can record videos with 4K@30fps. It has a Dual-LED dual-tone flash and laser autofocus primary camera. It also comes with a 50MP selfie camera. You can record video with 1080p and 30fps in this selfie camera.
Processor: The Vivo V23e is powered by the Mediatek Helio G96 chipset. Its Octa-core processor clock speed is 2×2.05 GHz. Its GPU is Mali-G57 MC2.
Memory (RAM-ROM): It has 8GB Of RAM and 128GB of internal storage which can be expanded further up to 500GB via a microSDXC card slot.
Battery: The Vivo V23e comes with a 4050 mAh Li-Poly (Lithium Polymer) non-removable battery. The phone comes with an 44W first Battery charging technology.
Pros and Cons for Vivo V23e:
| Good | Bad |
|---|---|
| ✔ Stylish design | ✘No 3.5mm Jack |
| ✔ Full HD+ AMOLED display | ✘No Radio |
| ✔ Fine quality front and back camera quality | ✘No waterproof |
| ✔Fine performance with Helio G96 chipset, 8 GB RAM | ✘ Plastic body |
| ✔Android 11, expected upgrade to Android 12 in future |
Vivo V23e Your Question and Our Opinion:
Q. Vivo V23e Available in Bangladesh?
A. Yes, currently Vivo V23e is officially available in Bangladesh.
Q. What is the price of the Vivo V23e in Bangladesh?
A. Vivo V23e latest price in Bangladesh is Tk. 27,990 (Official).
Q. Is Vivo V23e fast Charging Available?
A. Yes, Vivo V23e has a 4050 mAh Battery with 44W Fast charging.
Q. Is Vivo V23e a 5G Phone?
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.